"https://www.facebook.com/tr?id=1402427716681636&ev=PageView&noscript=1" />
Czyszczenie i pielęgnacja tapicerki z tkaniny oraz podsufitki w samochodzie, naprawa fotela

Na skróty:

  1. Czyszczenie i pielęgnacja tapicerki z tkaniny oraz podsufitki w samochodzie, naprawa fotela

Tapicerka siedzeń zazwyczaj musi „przetrwać” całe życie samochodu bez wymiany. Tapicerkę z tkaniny i podsufitkę najlepiej czyścić, gdy nie są jeszcze „zapuszczone”. Jak poprawnie czyścić tapicerkę i podsufitkę z materiału? Czy warto poddawać materiał impregnacji? I jak poradzić sobie z uszkodzeniami tapicerki oraz mechanizmów foteli?

Kondycja tapicerki w samochodzie wiele mówi o stopniu jego zużycia i… stylu życia właściciela. Czyste fotele, boczki drzwi oraz podsufitka są nie tylko estetyczne, ale i przyjazne dla zdrowia. W zalegającym latami brudzie kryją się roztocza i grzyby, szkodliwe zwłaszcza dla osób ze skłonnościami do alergii. Co więcej, kurz w fotelach sprzyja parowaniu szyb, które dokucza kierowcom w okresie od jesieni do wiosny. Do tego „zapuszczona” tapicerka zazwyczaj nieprzyjemnie pachnie, a zapach ten może nawet przechodzić na odzież podróżujących.

Można oczywiście przeprowadzić kompleksowe pranie tapicerki z tkaniny z użyciem odkurzacza piorącego (tzw. pranie ekstrakcyjne) lub zlecić taką usługę specjalistom – ale jej koszt nie będzie niski. W przypadku popularnych SUV-ów może dojść nawet do 400 zł. Tymczasem wystarczy regularnie, samodzielnie wyczyścić tapicerkę przy użyciu niedrogiej, powszechnie dostępnej chemii samochodowej.

Warto to robić tym bardziej, że pojedyncze plamy najłatwiej usunąć, gdy są jeszcze w miarę świeże. Poza tym czyszczenie niektórych elementów, przede wszystkim podsufitki, najlepiej przeprowadzać samodzielnie, z odpowiednim wyczuciem.

Czym i jak czyścić tapicerkę z tkaniny w samochodzie: środki, sposoby

Już podstawowy arsenał do czyszczenia tapicerki – złożony z odkurzacza, odpowiedniego preparatu i ściereczek z mikrofibry, w razie potrzeby też szczotki – będzie skutecznym sposobem na usunięcie znakomitej większości zabrudzeń oraz odnowienie tkanin we wnętrzu samochodu.

[produkt_1]

Sprawdzą się tu na przykład nasze łatwo dostępne w sprzedaży i skuteczne kosmetyki do czyszczenia tapicerek materiałowych i podsufitek. Stricte do czyszczenia tapicerki służą preparaty w piance oraz w spreju. Pianka do tapicerki doskonale nadaje się do odświeżania dużych powierzchni, a wbudowana w nasadkę puszki szczoteczka pozwala wybrać brud z materiałów o grubym włosiu, takich jak dywaniki i wykładziny czy welury. Z kolei sprej jest bardziej precyzyjny, w sam raz do mniejszych powierzchni lub elementów o bardziej wymagającym kształcie/profilu. Oba preparaty z powodzeniem usuwają nie tylko zabrudzenia i plamy np. z lodów, kawy, czekolady, sosów czy napojów, ale także nieprzyjemne zapachy.

Co ważne, można je stosować nie tylko do tapicerek z tkaniny, ale także do coraz popularniejszej alcantary oraz innych, zamszopodobnych materiałów z mikrowłókien.

Najpierw zaczynamy jednak od starannego odkurzenia tapicerowanych powierzchni. Zagłębienia tapicerki najlepiej wyprostować dłonią i w razie potrzeby użyć wąskiej ssawki, tak aby wyciągnąć brud także z zakamarków. Przy okazji warto odkurzyć wnętrza półek, kieszeni oraz schowków, przestrzeń pod fotelami (uwaga na „pamiątki” – lepiej wcześniej zajrzeć tam z latarką, aby do odkurzacza nie trafiły cenne przedmioty), a także szczeliny obok foteli.

jak czyścić tapicerkę w samochodzie
Przed czyszczeniem tapicerki należy ją porządnie odkurzyć. Aby dotrzeć do zagłębień, materiał warto „naciągnąć”. Nie zapominajmy o odkurzeniu wszystkich tapicerowanych powierzchni, a także schowków oraz mieszka zmiany biegów.

Uwaga! W miejscach, gdzie odkurzacz ma kontakt z plastikowymi okładzinami, lepiej zastosować końcówkę z miękkim włosiem; niektóre tworzywa sztuczne są bardzo delikatne i podatne na zarysowania (np. rolety bagażnika). Z kolei w bardzo wąskich szczelinach, np. przy ramce wokół dźwigni zmiany biegów, przyda się puszka sprężonego powietrza wraz z rurką.

W przypadku dawno nieodkurzanych powierzchni warto klepnąć w fotel ręką lub uderzyć ssawką w wykładzinę podłogi i sprawdzić, czy nad powierzchnią nie unosi się kurz/nie podskakuje na niej piasek. Jeśli tak – odkurzanie należy powtórzyć.

Czas na zasadnicze czyszczenie. Jeśli używamy pianki, najlepiej nanieść ją bezpośrednio na powierzchnię i przetrzeć dołączoną szczotką. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku samochodowych dywaników, a także wykładziny podłogowej (którą też warto wyczyścić!) albo tej w bagażniku. Po aplikacji pianki powierzchnię można raz jeszcze odkurzyć.

produkty do pielęgnacji tapicerki
Dołączona do zestawu szczoteczka pozwala skutecznie rozprowadzić produkt i wybrać brud z zagłębień. Na prawym zdjęciu inny skuteczny sposób prania foteli i boczków drzwi w samochodzie: płyn do czyszczenia tapicerki w połączeniu z mikrofibrą (można użyć też szczoteczki z miękkim włosiem).

[produkt_2]

Środek do czyszczenia tapicerki w spreju stosuje się w inny sposób – najlepiej nanieść go na szmatkę z mikrofibry o średniej długości włóknach albo, jeśli mamy do czynienia z mocno zabrudzoną powierzchnią, na małą szczotkę z miękkim włosiem. Preparatu nie powinno się nanosić bezpośrednio na tapicerkę, ponieważ ryzykujemy opryskanie okolicznych tworzyw sztucznych, dodając sobie w ten sposób pracy.

Zwilżoną płynem mikrofibrą lub szczoteczką należy z dość dużym naciskiem (ale bez wcierania!) czyścić tapicerkę krótkimi, podłużnymi ruchami w jednym kierunku (najlepiej od środka fotela na zewnątrz). Co jakiś czas przewrócić stronę mikrofibry i ponownie spryskać środkiem czyszczącym. W razie potrzeby czynność można powtórzyć; pilnujmy, aby „potraktować” chemią całą powierzchnię, włącznie z brzegami. Na koniec wyczyszczony materiał warto ponownie odkurzyć.

[produkt_3]

Dla wzmocnienia efektu możemy wcześniej zanurzyć mikrofibrę w bardzo ciepłej wodzie (ale tak, aby się nie oparzyć) i dokładnie ją wycisnąć, a następnie spryskać ją preparatem.

Takie pranie jest zarówno skuteczne, jak i bezpieczne dla tapicerki. Domowe sposoby z wykorzystaniem detergentu, choć powszechne, mogą narobić więcej szkody niż pożytku: po pierwsze płyny do prania dywanów mocno się pienią i trudno je później na dobre usunąć z tkaniny. A jeśli tego nie zrobimy, materiał będzie miał mocno chemiczny zapach i pozostanie na nim śliska, a nawet klejąca warstwa. W takich warunkach nietrudno tapicerkę przemoczyć – a tego nie lubią ani wkładki w fotelach, ani wypełnienie boczków drzwi, ani tym bardziej delikatne mocowanie podsufitki.

Dlatego czyszczenie podsufitki stanowi szczególne wyzwanie – nawet doświadczeni specjaliści od samochodowego detailingu (car-detailingu) robią to ręcznie, odpowiednim preparatem i czystą, suchą ściereczką z mikrofibry. Podsufitkę bowiem łatwo przemoczyć, a to może doprowadzić do jej miejscowego opadnięcia.

Z tego względu podsufitkę czyścimy delikatnie, podobną metodą jak tapicerkę foteli z tkaniny: nanosząc preparat na szmatkę (niewielką ilość) i niezbyt mocno trąc powierzchnię podłużnymi ruchami w jednym kierunku. Lepiej takie czyszczenie przeprowadzić nawet dwukrotnie niż przemoczyć materiał – poza opadaniem może to doprowadzić do miejscowych przebarwień.

czyszczenie podsufitki w samochodzie
Czyszczenie podsufitki należy przeprowadzać bardzo delikatnie. Zamiast spreju do tapicerki można wykorzystać tu uniwersalny preparat do czyszczenia samochodowych wnętrz. Na prawym zdjęciu chusteczki – warto zawsze mieć je pod ręką – pomagają szybko usunąć plamy albo odświeżyć tkaninę.

Alternatywne sposoby czyszczenia tapicerki

Do czyszczenia samochodowej tapicerki z tkaniny zamiast specjalnych preparatów można użyć uniwersalnego środka do wnętrza Autoland. To przydatne rozwiązanie zwłaszcza dla tych, którzy nie mają zbyt wiele miejsca do przechowywania samochodowej chemii, albo szukają kosmetyku typu „kilka w jednym”. Preparat ten nadaje się bowiem zarówno do czyszczenia tkanin, plastików, jak i szyb. Używa się go tak samo jak płynu do czyszczenia tapicerki – nanosząc na mikrofibrę.

[produkt_4]

W czyszczeniu „na szybko”, na przykład gdy na fotele rozleje się płyn albo trzeba usunąć z siedzeń ślady łap zwierzęcia, najlepiej sprawdzą się nasączane chusteczki do tapicerki. Ich odpowiednio duży rozmiar sprawia, że już jedną chusteczką można wyczyścić sporą powierzchnię, a tworzona na tkaninie piana wnika w materiał, skutecznie usuwając zabrudzenia. Chusteczki pozostawiają przyjemny zapach i są przebadane dermatologicznie – warto zawsze wozić je w schowku albo w bagażniku.

Do usuwania sierści psa lub kota z tapicerki polecamy skorzystanie z wałków do czyszczenia odzieży – są bardzo skuteczne, zwłaszcza na płaskich powierzchniach, a także na obiciach, na których nie radzą sobie szczotki odkurzacza.

Zabezpieczenie przed plamami: impregnacja tapicerki

Odkurzoną i wyczyszczoną tapicerkę można jeszcze zaimpregnować. Impregnaty tworzą na powierzchni materiału powłokę hydrofobową, która odpycha ciecz – dzięki temu rozlany napój albo sos będzie można usunąć bez powstawania plamy. To dobre rozwiązanie przede wszystkim dla rodzin podróżujących z dziećmi.

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów we wnętrzu samochodu: ozonowanie

Przy okazji czyszczenia tkanin warto wspomnieć o ozonowaniu – dodatkowym, skutecznym sposobie usuwania niepożądanych zapachów we wnętrzu auta. Podstawą jest oczywiście czyste wnętrze: szyby, tapicerka, plastiki, a także uprzątnięte śmieci. Jeśli to nie pomoże, a uciążliwa woń nie pochodzi od niesprawnej klimatyzacji, gromadzenia się wilgoci w kabinie lub zużytego filtra przeciwpyłkowego, można skorzystać z usługi ozonowania. Zabieg ten powoduje unicestwienie bakterii i grzybów, dezynfekuje pomieszczenia i pozwala pozbyć się nieprzyjemnych aromatów.

Uszkodzony fotel w samochodzie: wygnieciona gąbka, luz na prowadnicy

Wiele nawet relatywnie nowych i mało używanych samochodów boryka się z usterką w postaci luzów na mocowaniu fotela kierowcy (lub pasażera z przodu). Luzy mogą objawiać się stukami na dziurach, fotel rusza się przód-tył przy przyspieszaniu i hamowaniu albo wydaje z siebie irytujące piski. Jeśli czujesz się na siłach by dokonać drobnych napraw możesz spróbować samemu. W internecie znajdziesz porady jak to zrobić. Jeśli nie czujesz się na siłach – najlepiej oddać takie naprawy w ręce specjalistów, którzy poradzą sobie z usterkami.

Powiedz nam, co sądzisz o tym wpisie

Kliknij gwiazdkę by ocenić

Średnia ocen 5 / 5. Oceny: 3

Wpis nie został jeszcze oceniony

Może Cię również zainteresować:

Renowacja i pielęgnacja samochodowego lakieru

Samo mycie i woskowanie nie zawsze wystarczy – lakiery nawet młodych aut są pełne drobnych zarysowań. Z wieloma z nich można poradzić sobie samodzielnie, poprawiając wygląd nadwozia i wydłużając trwałość wosku.

czytaj więcej

Czyste szyby i reflektory

Czyszczenie i polerowanie szyb, lusterek, reflektorów i lamp, usuwanie owadów oraz usuwanie rys ze szkła i plastik

czytaj więcej

Pielęgnacja wnętrza: skórzana tapicerka

Bieżąca pielęgnacja: impregnacja i czyszczenie – czego nie robić w przypadku skórzanej tapicerki – zniszczone wykończenia ze skóry w samochodzie – postępowanie

czytaj więcej