"https://www.facebook.com/tr?id=1402427716681636&ev=PageView&noscript=1" />
Pielęgnacja i czyszczenie skórzanej tapicerki w samochodzie

Na skróty:

  1. Pielęgnacja i czyszczenie skórzanej tapicerki w samochodzie

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – ta zasada w pełni dotyczy skórzanej tapicerki w samochodzie. Efektownej, luksusowej, wytrzymałej, ale i nieco kapryśnej. Jak dbać o skórę w aucie, jakich kosmetyków używać i czego nie robić?

Skórzana tapicerka nieodmiennie kojarzy się z samochodami premium – zarówno luksusowymi, jak i sportowymi. W większości aut do dzisiaj wymaga niemałej dopłaty, ale w zamian oferuje atrakcyjny wygląd, jest przyjemna w dotyku i bez trudu się ją czyści – łatwo zmyć z niej rozlany płyn albo odkurzyć sierść psa. Oczywiście skóra ma swoje wady: latem się nagrzewa, a zimą potrafi być „lodowata”…

Niestety, to nie wszystkie wady skóry. Nawet najbardziej wytrzymałe wykończenia z tego materiału nie są niezniszczalne: niszczą się od wsiadania i wysiadania, od niewłaściwej odzieży lub biżuterii albo tracą jędrność i zaczynają odbarwiać się z wiekiem. Wielu z tych problemów można zapobiegać poprzez właściwą bieżącą pielęgnację skóry w samochodzie. Jej regularne czyszczenie i konserwacja pozwalają na bieżąco usuwać brud, zapobiegając jego gromadzeniu się i przywieraniu, a jednocześnie zapewniają skórzanym elementom odpowiednią elastyczność – za czym idzie odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz płowienie.

Czym czyścić skórzaną tapicerkę w samochodzie?

Choć skóra pokrywa w samochodzie nie tylko fotele, ale również kierownicę, podłokietnik, boczki drzwi oraz dźwignię zmiany biegów, to jej odpowiednia impregnacja nie zajmie więcej niż 30 min. Warto przeprowadzać ją raz na miesiąc, a minimum – raz na kwartał. Zarówno latem, jak i zimą skóra ma swoje „wyzwania”. Podczas mrozów jest narażona na działanie ujemnych temperatur oraz zwiększone tarcie z powodu noszenia kurtek, z kolei latem styka się ze spoconymi częściami ciała.

[produkt_1]

Najlepszym kompromisem pomiędzy czasem, kosztami preparatów i wysiłkiem są kosmetyki do czyszczenia i pielęgnacji skórzanej tapicerki typu „2 w 1”, które jednocześnie czyszczą i zabezpieczają skórzaną tapicerkę. Polecamy nasz produkty dostępne w formie pianki oraz kremu. Oba usuwają zabrudzenia i tłuste osady, a jednocześnie tworzą na skórze warstwę ochronną, która chroni m.in. przed niekorzystnym działaniem ludzkiego potu. W swoim składzie zawierają m.in. naturalny wosk pszczeli oraz filtr UV zapobiegający płowieniu. Jednocześnie nie pozostawiają na tapicerce nieprzyjemnego (i niebezpiecznego) śliskiego osadu. Mają jeszcze jedną zaletę… można nimi czyścić i konserwować także domowe meble!

pielęgnacja skorzanej tapicerki w samochodzie
Piankę (jak i wszystkie inne kosmetyki) obligatoryjnie nanosimy na szmatkę lub aplikator, a nie wprost na powierzchnię. Inaczej utrudniamy sobie pracę, pryskając preparat na okoliczne powierzchnie.

Szczególnie łatwa i przyjemna w użyciu jest pianka do skóry, którą wystarczy rozpylić na czystą szmatkę z mikrofibry o drobnych włóknach (najlepiej takiej, która w dotyku przypomina zamsz – będzie najdelikatniejsza dla skóry). Lekka w formie pianka świetnie sprawdzi się na powierzchniach perforowanych – nie zatyka ich.

[produkt_2]

Uwaga! Po pierwsze środek nanosimy na odkurzone fotele. Trzeba to zrobić starannie, przy użyciu odpowiedniej końcówki odkurzacza (najlepiej miękkiej); aby wybrać okruchy, włosy i inne drobne śmieci z zakamarków, np. okolic przeszyć, podczas odkurzania należy odpowiednio naciągnąć tapicerkę. Po drugie nie rozpylamy pianki wprost na tapicerkę, aby nie popryskać okolicznych okładzin, szyb czy instrumentów. Po trzecie nie pocieramy mikrofibrą zbyt mocno i zbyt energicznie; ruchy powinny być staranne, a nacisk – średni. Działanie środka (jeśli to pierwsze czyszczenie) najlepiej przetestować zresztą na jednym kawałku skóry, poczekać na jego wyschnięcie i dopiero wtedy kontynuować nanoszenie na pozostałe obicia. Sama pielęgnacja nie jest wymagająca: ściereczką nasączoną pianką wystarczy przetrzeć powierzchnię skóry i gotowe.

jak czyścić skórzana tapicerkę
Lekka, wydajna pianka pozwala bardzo szybko wyczyścić i zaimpregnować skórzane obicia.

Alternatywą dla pianki jest krem do czyszczenia i pielęgnacji skóry w samochodzie, który również nanosimy na szmatkę. Jego gęstsza konsystencja może sprawdzić się w przypadku bardziej zabrudzonych powierzchni – w tym przypadku przyda się też szczoteczka z miękkim włosiem. Po nałożeniu kremu czyścimy skórę kolistymi, niewielkimi ruchami, a później wycieramy powierzchnię do sucha czystą szmatką (jak wyżej – z mikrofibry o drobnych włóknach). W razie potrzeby czynność można powtórzyć. Co istotne, zarówno krem, jak i pianka są bezpieczne dla foteli podgrzewanych oraz wentylowanych.

[produkt_3]

pielęgnacja skóry w samochodzie
Gęsty krem równocześnie czyści i zabezpiecza skórę (w swoim składzie ma m.in. lanolinę). W usunięciu uporczywych zabrudzeń pomoże szczoteczka z miękkim włosiem.

W naszej ofercie są jeszcze  produkty pozwalające na ekspresowe przeczyszczenie i zabezpieczenie skóry – to specjalne chusteczki, dostępne w wersji tradycyjnej oraz bio (ulegają naturalnemu rozkładowi w ponad 90% w ciągu 12 tygodni po użyciu). Warto mieć je zawsze w podręcznym schowku, by szybko usunąć np. resztki jedzenia, a także regularnie przecierać te elementy, które są narażone na największe zużycie: kierownicę, gałkę zmiany biegów, fotel kierowcy. Chusteczki, tak jak kosmetyki, również mają w składzie wosk pszczeli i nie zostawiają śliskiej warstwy.

[produkt_4]

jak dbać o skórę w samochodzie
Sposób na błyskawiczne czyszczenie skórzanych powierzchni: chusteczki do skóry.

Skórzana tapicerka: jak nie czyścić, czego nie robić

Mimo że skórzane tapicerki są coraz popularniejsze, wciąż pokutują stereotypy na ich temat – przede wszystkim dotyczące czyszczenia domowymi sposobami. Kosmetyki przeznaczone do ludzkiej skóry, jak np. krem do rąk, mogą na niej jełczeć i zamiast odżywiać – doprowadzić do uszkodzeń (nie wspominając o pozostawianiu tłustej warstwy, która przylega do skóry podróżujących lub brudzi ubrania).

Skóry w samochodzie nie powinno czyścić się preparatami, które ją wysuszają (np. mydłem), ani energicznie pocierać szmatkami np. z bawełnianych koszulek – ryzykujemy wtedy zdarcie farby.

Przy okazji warto wspomnieć o tym, czego jeszcze nie lubi skóra:

  • odzieży i akcesoriów z metalowymi, ostrymi elementami, np. zamki, cekiny;
  • biżuterii (pierścionki powodują rysy na kierownicy oraz gałce zmiany biegów);
  • skórzanych ubrań (nie powinno jeździć się samochodem w skórzanej kurtce);
  • przewożenia opon bez zabezpieczenia (ogumienie zostawia na skórze trwałe ślady).

Pamiętajmy również, że regularna jazda w ciemnych dżinsach zabarwia skórę – jeśli nosimy taką odzież, fotele trzeba tym bardziej regularnie czyścić.

[produkt_5]

Uszkodzona skórzana tapicerka: jak naprawić, malowanie

Regularną pielęgnacją i samym czyszczeniem skóry można wiele zdziałać, co pokazuje na przykład poniższe zdjęcie:

impregnacja skóry w samochodzie
Po lewej ten sam fotel przed i po wyczyszczeniu boczka. Po prawej uszkodzenie mechaniczne (rozdarcie) skóry kwalifikujące się do profesjonalnej naprawy.

Niestety, poważne uszkodzenia mechaniczne, takie jak dziury lub zdarta farba, wymagają już profesjonalnej naprawy. Skórę można szpachlować i próbować „reanimować”. W internecie dostępne są zresztą zestawy do samodzielnego malowania, aczkolwiek żeby efekt był estetyczny i trwały, warto to zrobić starannie… a najlepiej mieć odpowiednie doświadczenie. Nieumiejętnie położna farba będzie bowiem schodzić przy czyszczeniu (lub, co gorsza, w trakcie użytkowania), a żeby przeprowadzić operację zgodnie ze sztuką, trzeba np. okleić szwy.Z tego względu naprawy skórzanej tapicerki warto powierzyć profesjonalistom, którzy dysponują doświadczeniem i niezbędnymi umiejętnościami.

Powiedz nam, co sądzisz o tym wpisie

Kliknij gwiazdkę by ocenić

Średnia ocen 4,5 / 5. Oceny: 4

Wpis nie został jeszcze oceniony

Może Cię również zainteresować:

Pielęgnacja kabrioletów

Czyszczenie i konserwacja miękkiego dachu oraz uszczelek, jak przygotować samochód do dłuższego postoju

czytaj więcej

Czyste szyby i reflektory

Czyszczenie i polerowanie szyb, lusterek, reflektorów i lamp, usuwanie owadów oraz usuwanie rys ze szkła i plastik

czytaj więcej

Renowacja i pielęgnacja samochodowego lakieru

Samo mycie i woskowanie nie zawsze wystarczy – lakiery nawet młodych aut są pełne drobnych zarysowań. Z wieloma z nich można poradzić sobie samodzielnie, poprawiając wygląd nadwozia i wydłużając trwałość wosku.

czytaj więcej