"https://www.facebook.com/tr?id=1402427716681636&ev=PageView&noscript=1" />
Czyszczenie deski rozdzielczej i innych plastików we wnętrzu samochodu

Na skróty:

  1. Czyszczenie deski rozdzielczej i innych plastików we wnętrzu samochodu

Warstwa kurzu i tłuszczu na desce rozdzielczej oraz plastikowych okładzinach we wnętrzu samochodu nie jest ani estetyczna, ani bezpieczna, ani zdrowa. Jak i czym skutecznie czyścić oraz konserwować tworzywa sztuczne na kokpicie i w kabinie auta?

Na początek ciekawostka: współczesne samochody są w ok. 50% wykonane z plastiku, choć ich udział w masie własnej pojazdu wynosi tylko ok. 10%. Sporo tworzyw sztucznych otacza nas w kabinie – i będzie ich coraz więcej, ponieważ ekologiczne względy zachęcają obecnie producentów do zastępowania skórzanych tapicerek tzw. skórą syntetyczną.

Teoretycznie czyszczenie plastiku we wnętrzu samochodu to żadne wyzwanie – wystarczy stara koszulka i płyn do szyb albo mydło. Niestety tylko na krótką metę: domowe detergenty z alkoholem mogą odbarwiać plastiki, a te z octem mogą szkodzić gumie i ozdobnym wykończeniom z metalu. W wielu autach stosowane są dziś efektowne gumowane powierzchnie, które w praktyce okazują się bardzo delikatne i wymagające – tu tym bardziej nie ma mowy o domowych środkach utrzymania czystości. Płyn do mycia naczyń też nie jest rozwiązaniem. Po pierwsze trzeba go spłukiwać, a po drugie nie zostawia on warstwy antystatycznej, która chroniłaby przed powtórnym gromadzeniem się kurzu.

A czyścić trzeba. Kurz zalegający na desce rozdzielczej sprzyja parowaniu szyb (a więc rzutuje na bezpieczeństwo, zwłaszcza w okresie od jesieni do wiosny) i jest szkodliwy dla alergików. Poza tym brudu, który gromadzi się przez wiele lat, trudno się pozbyć – dotyczy to przede wszystkim często dotykanych miejsc, takich jak uchwyty drzwi albo obicia środkowych słupków, po których często przesuwa się pas bezpieczeństwa.

Z tego względu najlepiej przeprowadzać porządki regularnie – poświęcić na czyszczenie i konserwację deski rozdzielczej kilkanaście minut raz na kilka tygodni, zamiast robić wielkie porządki raz czy dwa razy w roku. W ten sposób zapobiegamy gromadzeniu się uciążliwego brudu, a plastiki są odporniejsze na ponowne zakurzenie oraz odpowiednio „odżywione”, dzięki czemu będą dłużej wyglądały jak nowe.

Jak i czym czyścić plastiki w aucie

Szeroki wybór preparatów do czyszczenia deski rozdzielczej i innych tworzyw sztucznych we wnętrzu samochodu pozwala dopasować je do własnych możliwości czasowych, finansowych oraz, oczywiście, stopnia zabrudzenia powierzchni.

Przy wyborze kosmetyków warto zwrócić uwagę na treść etykiety i zdecydować się na produkt, który nie zawiera rozpuszczalników. Do czyszczenia i pielęgnacji tworzyw sztucznych przyda się kilka ściereczek z mikrofibry o drobnych lub średnich włóknach; najlepiej, jeśli nie będą zbyt duże, żeby wygodniej operowało się nimi w trudno dostępnych miejscach.

[produkt_1]

Do czyszczenia i konserwacji niezbyt zabrudzonych plastików można wybrać produkt 2 w 1 – takie jak sprej, pianka do czyszczenia deski rozdzielczej, mleczko lub balsam firmy Autoland. Wszystkie zawierają środki czyszczące, a także zapobiegający płowieniu filtr UV oraz wosk, który pozostawia nietłustą, ochronną powłokę. Jednocześnie ich antystatyczna formuła ogranicza ponowne osiadanie kurzu. Różnice pomiędzy preparatami dotyczą nie tylko konsystencji, ale też stopnia nabłyszczenia i zapachu: wszystko zależy od tego, czy preferujemy błyszczący, satynowy, czy matowy efekt plastikowych okładzin.

preparaty do czyszczenia wnętrza samochodu
Delikatna pianka daje się bardzo łatwo rozprowadzić na dużej powierzchni plastiku…

jak czyścić wnętrze samochodu
…z kolei gęstsze mleczko lepiej sprawdza się powierzchniach o bardziej wymagającej fakturze.

Podstawowa zasada: wybrany środek należy nanieść na mikrofibrę, a nie wprost na czyszczoną powierzchnię – inaczej ryzykujemy popryskanie okolicznych powierzchni, w tym przedniej szyby, którą niełatwo porządnie wyczyścić. Później wystarczy solidnie przetrzeć plastik (w razie potrzeby czynność powtórzyć). Co istotne, produkty Autolandu są bezpieczne nie tylko dla plastików, ale także dla elementów z metalu oraz z drewna.

[produkt_2]

Pamiętajmy, by za pomocą preparatu i zwilżonej nim mikrofibry wyczyścić zarówno deskę rozdzielczą, plastikowe fragmenty paneli drzwi, jak i listwy progowe czy przełączniki.

Jeśli tworzywa sztuczne we wnętrzu naszego auta są mocniej zabrudzone, można zastosować nasz środek do czyszczenia wnętrza samochodu (który nadaje się też do czyszczenia szkła i tapicerki, w tym Alcantary, oraz wyświetlaczy LCD). To preparat, który zdecydowanie warto mieć „pod ręką” w trakcie podróży. Aby skutecznie wyczyścić plastiki o chropowatej fakturze, można użyć go np. w połączeniu z pędzelkiem z miękkim włosiem, a w przypadku małych przełączników lub szczelin przyda się patyczek kosmetyczny.

Środek do czyszczenia wnętrza sprawdzi się też na powierzchniach, z którymi kierowca ma kontakt niemal przez cały czas – na kierownicy, pedałach czy gumowych wstawkach dywaników. Dla własnego bezpieczeństwa, pamiętajmy, by takich powierzchni nie konserwować żadnym produktem pozostawiającym śliską warstwę.

środki czystości do plastiku w samochodzie
Świetne połączenie do czyszczenia wymagających miejsc – płyn do wnętrza oraz patyczek kosmetyczny.

Uwaga! Plastiki nie lubią ani agresywnej chemii, ani agresywnych aplikatorów, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno używać szczotek ani zmywaków kuchennych, których chropowata strona może porysować powierzchnię. Z kolei gąbka będzie się kruszyć.

[produkt_3]

W doraźnych potrzebach, żeby np. zetrzeć kurz z deski rozdzielczej w kolejce do myjni bezdotykowej albo „na szybko” sprzątnąć wnętrze po długiej podróży, doskonale sprawdzą się chusteczki do kokpitu, dostępne w wersji tradycyjnej oraz w ramach przyjaznej dla środowiska serii Natural. I tu do wyboru jest błyszczący lub matowy efekt – zależnie od naszych preferencji. Już jedna duża chusteczka wystarczy do wyczyszczenia sporej powierzchni; jej nasączenie też zawiera konserwujący powierzchnię wosk pszczeli i pozostawia na plastikach antystatyczną warstwę.

czyszczenie deski rozdzielczej
Warto mieć je w schowku – chusteczki do kokpitu Autoland.

Chusteczki oraz mleczka i balsamy do czyszczenia i pielęgnacji plastików doskonale sprawdzą się także w przypadku konserwacji ekoskór. Coraz częściej pokrywają one nie tylko fotele, ale również deski rozdzielcze. Ekoskóra, tak jak prawdziwa skóra, potrzebuje impregnacji, która zapewnia jej nawilżenie i większą wytrzymałość na uszkodzenia mechanicznie – np. na pękanie pod wpływem regularnych naprężeń. Z drugiej strony ekoskóra jest dość podatna na zniszczenie, dlatego potrzebuje delikatnych środków czyszcząco-pielęgnacyjnych i aplikatorów. Tu również nie ma mowy o intensywnym pocieraniu szorstką gąbką albo szczotką.

[produkt_4]

Warto wiedzieć

Do czyszczenia plastików w kabinie samochodu przyda się także sprężone powietrze, który pozwoli „wydmuchać” nadmiar brudu z trudno dostępnych miejsc, takich jak kratki nawiewów.

jak czyścić plastik w samochodzie
Sprężone powietrze ułatwia czyszczenie trudno dostępnych zakamarków.

Wyzwaniem są odbarwienia (np. plamy po alkoholu) oraz rysy. Te pierwsze – jeśli nie pomaga czyszczenie łagodnym środkiem – można „przykryć” poprzez nabłyszczenie. Jest szansa, że po kilku tygodniach regularnego nanoszenia preparatu kryjącego (tzw. dressingu) o satynowym lub błyszczącym wykończeniu odbarwienie nieco się wyrówna.

[produkt_5]

Innym sposobem na usuwanie wizualnych uszkodzeń plastików we wnętrzu samochodu jest polerowanie pastą lekkościerną do lakieru (albo specjalną pastą do plastików). Pasta może pomóc pozbyć się uciążliwych zabrudzeń. I w tym przypadku warto najpierw przetestować działanie preparatu na niewidocznym fragmencie tworzywa.

preparaty do czyszczenia wnętrza samochodu
Pasta polerska może pomóc usunąć płytkie rysy i głęboko osadzony brud. Do polerowania zamiast mikrofibry można użyć aplikatora z gąbki.

Powiedz nam, co sądzisz o tym wpisie

Kliknij gwiazdkę by ocenić

Średnia ocen 5 / 5. Oceny: 3

Wpis nie został jeszcze oceniony

Może Cię również zainteresować:

Pielęgnacja kabrioletów

Czyszczenie i konserwacja miękkiego dachu oraz uszczelek, jak przygotować samochód do dłuższego postoju

czytaj więcej

Czyszczenie i sprzątanie wnętrza samochodu - Zrób to sam

Samochód to nierzadko drugi dom – i tak jak w domu trzeba w nim regularnie sprzątać. Nie tylko dla własnego komfortu, ale też zdrowia i bezpieczeństwa. Na solidne porządki wystarczą 1-2 godziny oraz kilka sprawdzonych preparatów.

czytaj więcej

Czyste szyby i reflektory

Czyszczenie i polerowanie szyb, lusterek, reflektorów i lamp, usuwanie owadów oraz usuwanie rys ze szkła i plastik

czytaj więcej